Лікування

min-voter

    Основним природним лікувальним фактором курорту Поляна є питна мінеральна вода Ново-Полянського родовища. Торгова назва «Поляна квасова» (ПК). Близькими аналогами ПК є «Уцера» (Грузія) і «Мухенская» (Російська Федерація).
ПК – лікувально-столова, вуглекисла, борна, що містить фтор, середньої мінералізації (10-11 г/л), гідрокарбонатна натрієва, слабо кисла, холодна. Тривалий час ПК відносили до вод типу «Боржомі», так як обидві води гідрокарбонатні натрієві. Однак, між грузинською і полянскими водами є відмінності, тому був виділений окремий підтип мінеральних вод – Поляно-квасівський (Ново-Полянський). У ПК в два рази вище, ніж в грузинській воді, вміст вуглекислоти, майже в два рази вище загальна мінералізація, вона містить фтор, який є адаптогеном, що підвищує стійкість організму до різних патогенних факторів, в тому числі до дії іонізуючого випромінювання.

    Основними показаннями для питного лікування мінеральними водами курорту Поляна є хронічні захворювання органів травлення. Правильно підібраний курортологом режим питного лікування можна продовжувати у домашніх умовах, так як рекомендований курс пиття мінеральних вод становить 4-6 тижнів і проводити його треба 2-3 рази в році. Це позитивно впливає на моторно-евакуаторну, секреторну, ендокринну, екскреторну та інші функції органів травлення. Дуже важливо, що полянська вода високо ефективна незалежно від характеру шлункової секреції – при підвищеній, нормальній і зниженій. Але при високій кислотності, наявності виразок, ерозій рівних ПК практично немає, вона є методом вибору.

    Домінує думка, що основною причиною запально-дегенеративних захворювань шлунка (гастрит, у т. ч. ерозивний), дванадцятипалої кишки (дуоденіт, виразкова хвороба) та інших органів (і не тільки травних!) є пілоричні гелікобактерії. При цій інфекції використовують антибіотикотерапію, яка іноді супроводжується ускладненнями, але полянські мінеральні води і без антибіотиків ефективно борються з пілоричними гелікобактеріями. Крім позитивного впливу на органи травлення, ПК при внутрішньому прийомі допомагає:

- ліквідувати або зменшити явища ацидозу (закислення) внутрішнього середовища організму при цукровому діабеті, отруєнні алкоголем, метаболічному синдромі у дорослих і ацетонемічному синдромі у дітей;
- знижувати вміст глюкози в крові при інсулін незалежному цукровому діабеті (II типу);
- зменшувати концентрацію в крові сечової кислоти при подагрі;
- знижувати вміст в крові холестерину та інших ліпідів у разі порушення жирового обміну (атеросклерозі);
- зменшувати прояви алергії;
- прискорювати виведення з організму різних екзогенних та ендогенних токсинів, в тому числі і радіонуклідів;
- покращувати функцію імунної системи і нормалізувати мікробіоценоз у кишечнику при дисбактеріозі;
- зменшувати вміст в крові жовчних кислот і клінічні прояви гіперхолії;
- збільшувати утворення і виділення сечі, позитивно впливати на хворих з сечовими діатезами – при оксалатурії, уратурії та деяких варіантах фосфатурії;
- знижувати активність запалення в сечовивідних шляхах;
- стимулювати утворення гастроінтестинальних гормонів і тим самим покращувати психологічний стан гастроентерологічних хворих при функціональних розладах центральної нервової системи;
- розріджувати мокротиння, що полегшує його відходження при хронічних захворюваннях бронхів і легенів;
- зменшувати потребу в тютюнопалінні.

Враховуючи хімічний склад, результати наукових досліджень, клінічні спостереження практичних лікарів, «Поляну квасову» можна рекомендувати при таких патологічних процесах:
гастороезофагеальній рефлюксній хворобі та хронічних езофагітах, гастритах з підвищеною, збереженою та зниженою кислотоутворюючою функцією шлунка, дуоденітах, в т. ч. ерозивних, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, ентеритах, колітах; панкреатитах; холециститах, ангіохолітах, гепатитах, неалкогольній жировій хворобі печінки (стеатогепатиті); синдромах – метаболічному, постхолецистектомічному, постгастрорезекційному, «подразненого кишечника», «не виразковій диспепсії»; дискінезіях органів травного каналу; цукровому діабеті, подагрі, аліментарному ожирінні, гіперхолестеринемії та деяких інших гіперліпідеміях; сечових діатезах, хронічних запальних захворюваннях сечовивідних шляхів; абстинентному синдромі при відвиканні від тютюнопаління; при дозованому лікувальному голодуванні для зменшення проявів ацидозу; при ацетонемії.

Про широкий діапазон лікувального впливу «Поляни квасової» і «Поляни купіль» (це аналоги) написано дуже багато, але достатньо сказати, що з 13 груп захворювань ці води та їх аналоги рекомендують при 11 групах. Для порівняння, трускавецьку «Нафтусю», яка навіть має державний патент на право називатися лікувальною, радять тільки при двох – патології сечовивідних шляхів та гепатобіліарної системи. На питання журналіста, чимає патент полянська вода, член-кор. НАН України В. Шестопалов відповівдокладно, а закінчив так: «Якщо говорити коротко, то «Поляні купіль» патент не потрібен» [І. В..Доцин, Б. М. Марусанич. Пийте, люди, на здоров'я «Поляну купіль». Розповідь-інтерв'ю. Київ:Водограй, 1996.- 160 с.].

    У «Сонячній Поляні» використовується нетрадиційна процедура «ортоградне пероральне промивання» трьох компонентним ізотонічним сольовим розчином на основі мінеральної води. Вона розроблена на курорті Поляна. Пацієнт упродовж не більше двох годин самостійно очищає природним шляхом (зверху вниз) весь травний канал і практично весь організм. Про ефективність методики свідчить, зокрема, наступне: перша публікація про цю процедуру з’явилася в 1988 р., а вже через пів року Військово-медичне управління Міністерства оборони СРСР включило її в Методичні рекомендації.

На курорти люди намагаються їхати в теплий сезон. Але лікування внутрішнім прийомом мінеральних вод високо ефективне круглий рік.
Якщо хворому показано не тільки питне лікування, дієта, масаж, сауна, кліматотерапія, лікувальна ходьба, що пропонує «Сонячна Поляна», але й інші лікувальні чи діагностичні процедури, їх можна отримати у поруч розташованому санаторії “Сонячне Закарпаття», з яким ми тісно співпрацюємо.

[Більшу частину викладеного запозичено з книги М. Завадяк, В. Мадрига, М. Попович. Бальнеологічні курорти Закарпатської області. Ужгород:Ліра, 2012. - 256 с.: іл.].

На курорті  час потрібно використовувати для загального оздоровлення і лікування зокрема, і так званих супутніх захворювань. Якщо у людини є, наприклад, хронічне запальне захворювання бронхів, внутрішній прийом гідрокарбонатної мінеральної води сприяє розрідженню мокротиння, полегшенню його відходження.   Це зменшує  усуває запалення та обструкцію в дихальних шляхах, задуху, полегшує дихання. Ефект значно посилюється інгаляціями мінеральної води, мікрокліматом соляних шахт, озокерито- чи фізіотерапією, а у вільний час – максимально тривалим перебуванням в насадженнях хвойних дерев. Повітря там практично стерильне, насичене натуральними антибіотиками – фітонцидами та від’ємно зарядженими легкими аероіонами («вітамінами повітря»). Цю клімато-аеророфіто-ландшафто-естетопсихотерапію можна проводити цілорічно незалежно від погоди і  без ризику передозування.